Co se děje ???

09.09.2013 18:43

Zdravím všechny kolegy modeláře a železničáře


Chtěl bych se nyní vyjádřit k dotazům, které mi čas od času chodí emailem nebo také do návštěvní knihy webu. Mnoho z vás se mě dotazovalo co se vlastně s modelovým sklípkem děje? Jak možná většina z Vás ví, kolejiště není jen prací mou, ale velkou zásluhu na jeho vzniku má i můj táta, od kterého přišel vůbec první impulz na jeho stavbu. Uplynula řada, let a kolejiště je nyní prakticky hotové... Před časem jsem si však uvědomil, že epocha ČSD není mojí parketou, protože jsem tuto dobu neprožil a tudíž nemohu přesně vědět jak to přesně dříve fungovalo, jak všechno přesně vypadalo atd. atd.... (mj. je mi 20 let a modelaření se věnuji již od osmi let) Rozhodnul jsem se tedy dále se věnovat jiné modelové epoše, jejíž provoz je mi dobře znám. V mém názoru mě podpořil i článek, který vyšel v ŽM (tuším 7/2013), kde se mj. píše o stahování mračen nad parní érou ČSD a obecně železničním modelářství v ČR. V článku je zmíněno několik zajímavostí, nad kterými, když se člověk zamyslí, tak si uvědomí, že to v dnešní době opravdu tak je. Podle mě většina modelářů se ke svému koníčku dostane již v dětství jako já a pokud to dotyčnému vydrží i do dalších let, tak je možné, že se tomuto koníčku bude věnovat i po zbytek života, protože jej to naplňuje štěstím a radostí. Dnešní děti bohužel sedí jen u televize či u počítače a na věc jako je modelaření pomyslí snad jeden ze sta. Ale to jsem jen trochu odbočil. Z článku mimo tohohle také vyplývá, že mladí modeláři jako jsem já se raději věnují epoše, která je jim dobře známá. Čili současný provoz u ČD. Já se však pro ČD nerozhodnul (nebo spíše abych přesně řekl jen okrajově). Již od dětství mi byl také hodně blízky provoz na Slovensku u společnosti ZSSK (od roku 2003). Zřejmě to vzniklo také tím, že mě na střední slovensko jako ještě malého kluka brával táta na dědovu chatu a já si tam zdejší provoz a krajinu moc oblíbil a i dnes se tam moc rád vracím. Proto bych se tedy chtěl do budoucna věnovat modelovému období na Slovensku od let 2003 až po současnost, zejména provozu v okolí Zvolena a Humenného. Již nyní mám trochu rozmyšelený plán na svoje nové kolejiště a budu začínat prvním modulem - stavbou malebné tříkolejné, horské staničky Hramanec jaskyňa (ležící na trati ŽSR 170 Zvolen - Vrútky). Při stavbě, kterou plánuji se chci výhradně řídit skutečnými rozměry některých úseků, nic si nevymýšlet jako doposud a pracovat s fotografiemi, které si zde pořídím. Stejně tak bude odpovídat i provoz skutečnosti.

Několik kamarádů i návštěvníků našeho kolejiště se mě dotazovalo, co se vlastně s kolejištěm ve sklípku nyní stane. Nestane se s ním vůbec nic, bude se dále normálně provozovat jako dřív, jen s jinými vozidly (alespoň do doby, kdy budu mít své vlastní kolejiště).

Tyto webové stránky již nebudu dále spravovat a vkládat zde další fotky z původního provozu. Nechám je určitě však funkční pro inspiraci a radost ostatních modelářům. Samozřejmě, pokud bude mít dále kdokoliv jakýkoliv dotaz týkající se nějaké rady, typu a tak podobně, rád vše zodpovím, pokud budu vědět. Případné dotazy směřujte dále prosím do mého mailu: t6791225@seznam.cz

Za sebe jsem moc rád, že se modelový sklípek dočkal takové popularity, na kterou jsem při zakládání tohoto webu ani nepomýšlel. Nezbývá než poděkovat všem našim návštěvníků za přízeň, popřát hodně zdaru při vlastní tvorbě kolejišť a snad zde i přes to najdou tolik potřebnou inspiraci.

Inspirace je totiž pro modeláře to nejpotřebnější, a proto mě napadá jedna věc nebo spíše je to takoví návrh, který bude v anketě pod článkem. Napadlo mě tedy, když mi tolik lidí psalo maily a vzkazy do návštěvní knihy, že se jim naše kolejiště stalo zdrojem inspirace, tak že bych o svém novém projektu v modelové epoše ZSSK vytvořil zcela nové webové stránky, kde bych opět prezentoval své rady i typy na stavbu krajiny, úpravy i patinu modelů a poznatky z provozu.

Zpět

Anketa

Chtěli byste, abych vytvořil druhý web zabývající se mojím připravovaným projektem?

Ano (106) 91%

Ne (10) 9%

Celkový počet hlasů: 116

Diskuze:

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

© 2011 Všechna práva vyhrazena.